Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi 4 Yıllık Sosyal Hizmet Bölümü

Şubat 26, 2011 1.454 Comments »

İnternette çeşitli kaynaklardan ve Atatürk Üniversitesi Aöf  Fakültesinin internet sitesindeki duyuruya göre Yükseköğretim Yürütme Kurulu`nun 05.01.2011 tarihli toplantısında alınan kararla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu`nun 2880 sayılı Kanun`la değişik 7 nci maddesini (d) bendinin 2 nci fıkrası uyarınca Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde “Sosyal Hizmetler Bölümü” açılmıştır. Daha önce böyle bir alana böyle bir bölüm ait eğitimin açık öğretim fakültesinde verilmesinin insana, insanlığa, yaşama, insan hayatına verilen önemi azaltmak olacağı üzerinde durmuştuk, bunu anlatmaya çalışmıştık. Fakat alınan bu gelişme ile birlikte alanımızın halen anlaşılmadığını, öneminin kavranamadığını görüyoruz. AÖF 2 yıllık  sosyal hizmetlerin 2011 yılında 5000’nin üzerinde mezun vermesi bekleniyorken açılan bu bölüme kaç kişinin kayıt yaptıracağını tahmin bile edemiyorum. Örgün fakültelerinde verilen sosyal hizmete özgün uygulamalı eğitimin açık öğretim de  ne derecede verileceği hatta verilip verilmeyeceği, önemsenip önemsenmeyeceği de diğer bir tartışma konusudur.

Site üzerinde son yıllarda özellikle son 5–6 yıllık süreçte farklı üniversitelerde hızla sosyal hizmet bölümleri açılmaya başlandığı,  ancak bu  ihtiyaçları karşılamada yeterli olamadığı belirtiliyor. Evet alanımızı anlatamamış olmalıyız ki böyle bir alana ait elaman açıklığının böyle bir çözüm yolu bulunmuş(!)..

Evet 2011, alınan, yapılan güzel çalışmalara, gelişmelere rağmen bu gelişmeyle alanımız bir kez daha bence aşağıya çekiliyor. Yapılacak olan itirazların, çalışmaların  faydalı olacağına da inanmıyorum açıkcası …

Geçmiş Olsun…

http://www.atauni.edu.tr/#duyuru=sosyal-hizmetler-bolumu

http://www.atauni.edu.tr/#sayfa=bolum-tanitimi——-

Rehber kategorisinde bulunan

Açık Öğretim Sosyal Hizmet Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Bilgiler için:  

http://www.idealsosyalhizmet.com/rehber/ataturk-universitesi-acik-ogretim-fakultesi-sosyal-hizmet/ adresini ziyaret edin.

1.454 Yorum

 1. Said Kaya 24 Temmuz 2014 at 20:04 -

  Erzurum ataturk ilahiyat aof orgun egitim veriyormus dogrumu?

 2. 2.üniversite 29 Temmuz 2014 at 11:29 -

  Fakültemiz bünyesinde yürütülmekte olan Sosyal Hizmet Lisans Programına 2. Üniversite kapsamında öğrenci alınması ile ilgili olarak Üniversitemiz tarafından Yükseköğretim Kuruluna yapılan başvuru sonuçlanmış,Yükseköğretim Genel Kurulu`nun 13/09/2012 tarihli toplantısında alınan karar göre; “Sosyal Hizmet Lisans Programına İkinci Üniversite kapsamında öğrenci kabul edilmemesi uygun görülmüştür.”

  http://ikinciuniversite.atauni.edu.tr/duyuru.html

 3. Merve Boz 30 Temmuz 2014 at 16:21 -

  merhabalar hocam ygs 3 puanım 277,37 Erzurum Atatürk üni. AÖF sosyal hizmetlere girebilme şansım olabilir mi acaba 2. tercihlerden ? teşekkürler

 4. güliz inan 12 Mart 2015 at 09:22 -

  sosyal hizmetler öğrencisiyim sizin fakültede sosyal hizmetlerin uzmanlığını 3-4 devam edebileceğimi duydum doğruluk payı nedir ? birde nasıl faaliyete geçirebilrim ?

Leave A Response