Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bilgiler

Temmuz 3, 2013 97 Comments »

Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü

Erzurum üniversitesi Açık öğretim fakültesi sosyal hizmet bölümü (4 yıllık) ve 2 yıllık olmak üzere açık öğretim bölümleri iki farklı başlık altında toplanmıştır. 2 yıllık açık öğretim fakültesi sosyal hizmet bölümü için lütfen ilgili kategoriyi( Eğitim/Açık Öğretim önlisans) ziyaret ediniz.

1-Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Nedir?

Açık öğretim sosyal hizmet bölümü eğitimin uzaktan verildiği sosyal hizmet bölümüdür. 2011-2012 eğitim öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi altında açılmıştır.

2- 2 Yıllık (önlisans) Açık Öğretim Sosyal Hizmet ile 4 Yıllık(lisans) Açık Öğretim Sosyal Hizmet  Neden Farklıdır?

4 yıllık eğitim veren sosyal hizmet açık öğretim bölümlerinden mezun olanlar ile örgün eğitim sosyal hizmet bölümlerinden mezun olanların diploma üzerinde bir farkı olmaması nedeniyle açıköğretim sosyal hizmet bölümü dört yıllık mezunları kpss ile atanabileceklerdir. Fakat aöf’ye bağlı 2 yıllık sosyal hizmet programının enden açıldığı, hangi amaca hizmet ettiği henüz net olarak anlaşılamamıştır. 2012 yılı itibari ile kpss’e atamalarında bu bölüm için açılmış özel bir kadro bulunmamaktadır.

3-4 yıllık Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri mezun olunca örgün eğitim veren sosyal hizmet bölümü öğrencileriyle eşit mi olacaktır?

Bu sorunun cevabına aslında üzülerek evet demek istiyorum. AÖF den ve örgünden mezun olan öğrenciler aynı kpss sınavına girecekler ve örgün ile okuyanlarla yarışacaklardır. Ancak özel söktörün tercihi örgün eğitimde okuyan öğrencilerden yana olacaktır. Devlete atanmada bir farklılık yoktur.

Üzülmemin nedeni sosyal hizmet disiplinini açık öğretim sistemi ile verilebileceğini düşünen akademisyenlerin olması ve bu bölüme böyle bir sistem ile eğitim verilmesidir. (Burada YÖK’ün verdiği bu kararı eleştirmek, nasıl nedeni aramak Türkiye’de ki yüksek öğrenim sisteminin gözden geçirilmesine adına yararlı oalcağını düşünüyorum) Nasıl siz uzaktan eğitim ile doktor yetiştiremezseniz bir sosyal hizmet uzmanının da uzaktan eğitim sistemi ile, açık öğretim sistemi ile yetiştirilmesinin beklenmesidir. Kaldı ki burada yıllardır örgün eğitimin açamadığı kontenjan sayısını açık öğretim sosyal hizmet bölümü birkaç yılda açabilmiştir. Bakınız 2012 Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Kontenjan Sayısı.

Örgün ile açık öğretim arasında ki farkın ve bu farkın sosyal hizmet açısından değerlendirmesini çok fazla yapmak istemiyorum. Çünkü bu konuda alandaki akademisyenlere daha fazla söz düştüğü kanısındayım. Daha önce sosyal hizmet bölüm başkanlıklarının bu konuya ilişkin görüşünü paylaşmak istiyorum. 

 

Sosyal hizmet eğitiminin açık öğretim programı olarak yürütülemeyeceği açıktır. Atatürk Üniversitesi bünyesinde açılmış olan Sosyal Hizmet Açık Öğretim programın başlatılması Türkiye’de son yıllarda açılan birçok bölümle hızlı gelişmekte olan sosyal hizmet eğitiminin niteliğine ciddi şekilde zarar verebilir ve gelecekte telafisi mümkün olmayan sonuçların doğmasına yol açabilir.
Bu yüzden aşağıda isimleri bulunan sosyal hizmet bölüm başkanlıkları olarak; ülkemizde sosyal hizmet eğitiminin uzaktan/açık öğretimle verilmemesi gerektiğini, Atatürk Üniversitesi bünyesinde açılmış olan Sosyal Hizmet Açık Öğretim Programına öğrenci alınmaması ve bu programın kapatılması gerektiği hususunu sosyal hizmet öğrencilerine, sosyal hizmet uzmanlarına ve kamuoyuna saygıyla duyurmak isteriz. (18 Nisan 2011) http://www.idealsosyalhizmet.com/egitim/ulkemizde-sosyal-hizmet-egitiminin-acik-ogretim-programlarinda-verilmesine-yonelik-sosyal-hizmet-bolum-baskanliklarinin-gorusleri/

Mezun oldukları zaman örgün eğitim ile açık öğretim bölümü öğrencileri arasında ki farkın bariz bir şekilde olacağını öngörüyorum. Bunda örgün sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin sürekli birbiri ve alandaki gelişmeler, akademisyenler ile iletişim halinde olması, zamanlarının büyük bir kısmını eğitimlerine ayırmaları, uygulama ve stajda daha avantajlı olmaları gibi durumların etkili olacağını düşünüyorum. Bu farkın da özel kurum çalışmalarında, proje ve çalışmalarda daha şeffaf bir şekilde ortaya çıkacağına inanıyorum.

4-Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Taban Puanları, Şartları Nelerdir?

Üniversite Adı Programın Adı Puan Türü Kontenjan En Küçük Puanı En Büyük Puanı
2012 Atatürk Üni. Sosyal Hizmet (Açıköğretim) YGS 2050 336,3878 455,9221
2011 Atatürk Üni. Sosyal Hizmet (Açıköğretim) YGS 1025 344.999 453.000

Sosyal Hizmet Lisans Programını tercih edecek adayların  YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir. Tercihte YGS puan türünün en yükseği kullanılır. Bölümün taban puanı tercih edenlerin puanlarına ve kontenjan sayısına göre belirlenmiştir.

2011 Erzurum Açık Öğretim Fakültesi 2012-2013 yılı için Taban Puanı : 344.999, 2013-2014 için 336,3878dir.‘ Bu sene kontenjan sayısı 2000 normal 50 okul birincisi kontenjanı ile toplam 2050’dir.

Şartlar

-Bu programa alınan öğrencilerden her öğretim yılında sınav, kitap, basılı malzeme ve eğitim-öğretim hizmetleri karşılığında öğretim gideri alınır. Öğretim gideri olarak alınacak bedeller Üniversitenin web sitesinden öğrenilebilir.

- Adayların bu programı tercih edebilmeleri için, YGS puan türlerinin en az birinden, 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir

‘’Sosyal Hizmet Programına yerleştirilen adaylardan 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı için Öğrenim Gideri olarak Güz ve Bahar yarıyılları başında 1250`şer TL(2011 yılı dönemlik harç miktarı) tahsil edilecektir.

Bu programın öğrenim ücreti, programa kayıt yaptıracak öğrenciler için tasarlanan elektronik kitap ile son sınıfta bir yıl boyunca yapılacak olan blok uygulama göz önünde bulundurularak belirlenmiştir.’

5-Açık öğretim fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünün Dersleri Nedir? 

http://www.atauni.edu.tr/userfiles/125836-95835752e585bac2c046ddbc4fba85c0.pdf adresinden ders programına ulaşmanız mümkündür.

6-Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Harcı  Ve Kontenjan Sayısı Neden Bu Kadar Fazladır?

Açıkça kişisel bir eleştiri olarak bir açık öğretim fakültesinin böyle bir  disipline ait eğitimi bu şekilde verebilmesini, bunun yanında 2050 kontenjan ve en az dönemlik 1250TL harç parası almasına iyi niyetle yaklaşsam bile anlamakta güçlük çekiyorum.

Öğrencilerden 1250TL’lik harç alınarak kontenjanın yüksek tutulmasını sadece Üniversite’nin kendini ekonomik olarak geliştirmesinin bir aracı olarak görmekteyim. Bunun insanlar tarafından böyle algılanmasına sebep olunması oldukça üzücü bir durumdur.

 

7-Açık Öğretim Fakültesinde Dersler Nasıl İşleniyor?

Açık Öğretim fakültesinde dersler uzaktan eğitim ile işlenmektedir.  Sitede ki açıklama ise şöyle:  Sosyal Hizmet Lisans Programında dersler; Fakültemiz tarafından hazırlanan etkileşimli materyeller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Derslerde muafiyet uygulaması yapılmayacaktır.

Her öğrenciye bir tablet bilgisayar ve ders içeriklerinin olduğu programlar verilmekte, veya internete bağlı olarak bu dersler öğrenciler tarafından alınmaktadır.

 

 

8-Erzurum Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünün Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Sınavlar öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak önceden belirlenen merkezlerde yapılmaktadır. Sınavlar test şeklinde olmaktadır. Şuradan örnek sorulara erişmeniz mümkündür. http://www.atauni.edu.tr/userfiles/174310-d2c49cbfb3982e5048d7324a709f2d2f.pdf

 • coskun

  sosyal hizmet uzmanlarının böyle ön yargılı olması çok kötü bir durum açıköğretimde okuyan çok kaliteli insanlar var en az örgün okuyanlar kadar bilgili ve becerikli kişiler . okuyanların çoğuda zaten iki yada üçüncü üniversitelerini okuyor bu kadar ön yargılı olmak mantık dışı..

 • Muhammed Sıddık Kılıç

  sayın murat çay kardeşim,daha önce ESKİŞEHİR anadolu üniversitesi sosyal hizmetler(2 yıllık önlisans) bölümünden DGS sınavı ile kontenjan sayısı 500 olan ERZURUM atatürk üniversitesi sosyal hizmetler (4 yıllık lisans) bölümüne geçtiğimizde (dikey geçiş) MUAF OLDUĞUMUZ DERSLER HANGİLERİDİR??

 • mehmet orak

  slm murat bey ben atatürk üniversite sosyal hizmetler bölümünü okumak isytiyorum da butün ygs puanlarından aliniyor benim en yüksek ygs puanım diploma notuyla 312 oluyor ben yerlesebilir miiym onun bi sıralamasi varmi yani ilk kaç bine girmek lazim gecen senenin siralamasini biliyorsanız paylasirsaniz sevinirim

 • Harry

  ben ata aöf 1. sınıf lisans sosyal hizmet öğrencisi olarak ; örgünlere hakikaten haksızlık yaptıklarını düşünüyorum.abi anladık açıköğretimle alıyon da 2000 kontejan nedir yahu.hadi onuda geçtik ; 500 itfaiye ve kıytırık önlisans mezununu dgs ile alıp üstüne bide 3. sınıftan başlatmak nedir.elinizden gelse sırf para için süt ve süt ürünleri bölümü öğrencilerini alıp 4. sınıftan başlatacaksınız ya bu ne saçmalıktır böyle.diyeceğim o ki örgün okuyan arkadaşlar hakkınızı arayınn.ha gerçi bişey çıkacağına da inanmıyorum.bu ülkenin eğitim sistemi,eğitim anlatışı böyle aga ne yapcan.”deve´ye sormuşlar “boynun neden eğri?” nerem düz ki demiş …

 • harry

  gerçi açıköğretim okuyanlara da haksızlık yapıyolar :D onlar da arasın hakkını adamlar her yıl 2 bin liraya yakın para veriyolar üstüne o kadar da çalışıyolar ; adamlar gidip 500 kişiyi 3. sınıftan başlatıyolar var mı böyle bişey ya.demek ki 1. ve 2. sınıfı açıktan okuyup onca para verenler enayiii.bunun başka bi açıklaması var mı? bu sene de dgs ile 500 kişi alırlarsa eğer basacam okulu vallaha :D

 • Derya

  Kac puanla nasıl yerslestiniz bilgi verebilitmisiniz

 • FIRAT

  madem o kadar bilgili ve kültürlüsünüz yüksek puan alıp örgünden okusanıza barajı aşıp 2 yıllık aöf de okuyup ordan dgs ye tabi yapabiliyorsanız 4 yılığa geçiyorsunuz adalet bunun neresindedir. bu konuda lütfen ılımlı davranmamızı beklemeyin…

 • kpsszede

  Ikinci uni olarak okuyorum 432 puanla okul oncesinide kazandim bir yil okuyup evlilik sebebiyle bu bolume puanim yariyariya dusmesine ragmen girdim ki ham 367 puan almistim 390 kusurle yerlestim bu benim 3.unim olacak daa once ogretmenlik okudum 90larda kapio bolumum alan getirdiler kimse bana demesin niye acikta okuosun die ayip gercekten kpss magduru olmak ne demek bigun anlarsiniz orgunmus suymus buymus hikaye parayi basip ozelde orgun okuyanlara niye ses cikarmio kimse anlamiyorum

 • esra

  iktisat mezunuyum.ataturk aöf sosyal hizmetler 4 yıllık bölümünü tercih edebiliyor muyum.ygs3 370, ygs4 367, ygs5 355 puanım var.

 • persepolis

  yahu ne abartımışınız bu üniversite bölümlerinin puanı 140 tır açığı örgünüde öyle sırf garanti diye rağbet var yoksa sınıfçılar gibi düşer ondan 140 barajını aşan herkes bu işi yapar yok 500 almışım benim hakkım mantığından geçin eğitim herkesin hakkı okuyup bitirip atanan herkes okusun önemli olan da bu ben örgün kazanabildiğim halde açık okuyorum neden mi çünkü enayilik yani gideceğim yer kirası ders takibi okula gidip gelme masraf yapma mantıksız açığı olan bölümü ne diye örgün okuyup oranın esnafını ev sahibini zengin edeyim evimde oturur 20 40 bin tl cebimde kalır :D

 • samet

  merhabalar ben işletme 3. sınıfa gectim ve ata-aöf sosyal hızmet te okumak istiyorum size iki sorum olacak:
  1-işletmede gördüğüm ve verdiğim derslerden sosyal hizmet bölümünde muaf olurmuyum yoksa tekrardan vermem mi gerekir. meselan inkılap tarihini verdim o dersten muaf sayılırmıyım.
  2- benim %64 özürlü raporum var harç parasından muaf olurmuyum.
  teşekkür ederim vereceğiniz bilgi için.

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY
 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  sıralamaları bilmiyorum bir araştırın , umuyorum ki yerleşirsinizi

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  edersiniz

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  muaf olma durumu atatürk üniversitesi için ne durumda bilmiyorum, öğrenip yazarsanız buraya sevinirim. harç parasında muaf olma durumu diğer üniversiteler için var mı? alınan harç ücreti değil zaten eğitim öğretim materyal ücreti

 • FIRAT KANAT

  samet bey bazı derslerden muaf oluyorsunuz fakultemızın sıtesınden bakabılırsınız engellilik durumunda öğrenım gıderınden muaf olabılıyorsunuz ataaöf le ilgili sorularınızı bana sorun

 • FIRAT KANAT

  MURAT BEY atatürk üniversitesi ile ilgili bir sorununuz yada sorunuz varsa bana yazabilirsiniz

 • samet

  evet bende ata aöf yi aradım sordum harç parasını muaf olursun dediler. saolun teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

 • semiha

  Merhaba ben iş sağlığı ve güvenliği bölümünü 2009 yılında mezun oldum atatürk unv.sosysl hizmetler okumak istiyorum okuyup bitirdigim bolumde gormus oldugum derslerden muaf oluyor muyum yoksa tekrardan mi okumam mi gerekiyor ornek tarih, mat.,turkce vs.

 • ali

  Öncelikle hayırlı olsun.
  Bende bu bölümü yazmayı düşünüyorum. Ve bundan dolayı da Atatürk Üniversitesini aradım bu konu hakkında bilgi almak için .
  Sosyal Hizmetler için muaf durumu söz konusu olmadığını söylediler..

 • FIRAT KANAT

  Bazı derslerde muafıyet vardır fakültemızın sıyesıne bakın orda yazıyor kımı aradınız bılmıyorum ama en saglıklı bılgıyı benden alabılırsınız

 • FIRAT KANAT

  Ne demek samet bey biz üstümüze düşeni yapıyoruz sizide aramızda gormekten onur duyarız

 • FIRAT KANAT

  Merhabalar semiha hanım bazı derslerden muaf oluyorsun daha ayrıntılı bılgı için size link paylasacagım ordan okuya bılırsınız saygılarımla

 • FIRAT KANAT
 • FIRAT KANAT

  Atatürk üniversitesi ile ilgili bir sorunuz olursa grubumuza buyrun cevaplıyayım

  https://www.facebook.com/groups/FIRATKANAT.AOF/

 • yasemin

  merhabalar sosyal hızmetler bölumu aöf ogrencı alımına devam edıyormu tercıh yapmayı dusunuyorum ve kılavuzda sosyal hızmetlerın 4 yıllık aöf goremedım

 • FIRAT KANAT

  Alımlar her yıl kontejan artarak devam edıyor klavuzda atatürk üniversıtesıne bakarsanız goreceksınız klavuzda fakultemız ve bolumumuz yer almakdadır

 • bekir

  arkadaslar merhabalar size bi sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum
  anadolu ün. aöf işletme 3 e geçtim ve sınava girdim bu sene aynı anda erzurum aöf sos.hiz. okumak istiyorum ikisi aynı anda okunuyor mu birinin kaydı siliniyor diye duydum da gerceklik payı ne derecedir tesekkr edrm

 • kerem

  Sadece ataturk universitesinin mi acikdan 4 yillik sosyal hizmetler bolumu var yoksa baska universitelerin de var mi acikdan 4 yillik sosyal hizmetler …bir de harc parasimi aliyolar harac mi kesiyolar neden bu kadar yuksek bu harc parasi…yardimci olursaniz sevinirim.

 • dilek

  öğrenci katkı payı ve öğretim gideri nedir ve ne kadardır(açıköğretim için)

 • feyza

  hocam ben 2 yıllık aöf sosyal hizmetler okudum simdi atatürk ünv 4 yıllık sosyal hizmetleri yazarsam muaf olacagım dersler olur mu yoksa ona bir fayda saglamaz mı

 • birsen

  iyi günler ben şuan örgün öğretim lisans programında okuyorum aynı zamanda erzurum açık öğretim sosyal hizmeti tercih edebilirmiyim ? 2 kontenjanlı lisans programı aynı anda okunmaz diye duymustum bu konuda bilginiz varmı şimdiden teşekkürler …

 • Harry

  Kardeş kusura bakma ama örgüne gitmeyerek en büyük enayiliği yapmışın.açıköğretim mezun verdikten sonra kpss puanı uçup devlete atanamadığın zaman anlarsın ne demek istediğimi.atansan bile ilerde meslekte ilerlemek istersen master doktora gibi aöf mezunu olduun için ne demek istediğimi anlarsın.

 • hrry.btr.7

  fırat bey, işletmeden mezun olmadan sosyal hizmetteki derslerden muaf olamıyorsun diye biliyorum yanlışmıyım?

 • Coskun

  Güzel kardesım sosyal hızmetler okuyorsun sende sanırım bizler sistemden yararlandığımız için suçlu gıbı ıtamlara tabı olmak zorundamıyız bıze dıyecegınız lafları sistemi getırenlere dıyın
  Ben de bır engelli çocuguyum erzurum da sosyal hızmet olsaydı okurdum. 420 puanla yerleştım aılemı bırakamadım aldığınız övündüğünüz egıtıme yazık ön yargılarını kır gel ınsanların hıkayelerını bılmeden elestırmeye devam et

 • arzu

  iyi günler ben atatürk üniversitesinde örgün olarak isans okuyorum ayrıca atatürk ünisinin aöf sosyal hizmetler lisans bölümünü okuyabilir miyim ?

 • yesim

  merhabalar ben bir üniversitede örgün olarak eğitimime devam ediyorum bu sene girdiğim sınavda sosyal hizmetler lisans bölümü(aöf) kazandım 2sine birlikte devam edebilme hakkım var mı?Yardımcı olursanız sevinirim

 • rona

  iyi günler ben atatürk üniversitesinde örgün olarak isans okuyorum ayrıca atatürk ünisinin aöf sosyal hizmetler lisans bölümünü okuyabilir miyim ?

 • mehmet itfaiye

  sosyal hizmetler bölümüne başlar başlamaz önlisans diplomamız iptal oluyomu acaba

 • zeynep

  Bende bir unide orgun olarak okuyorum bu sene tekrar sinava girdim fakat osym ve yök’u aradim bana okuyamayacagimi soylediler aoften kontenjanli bir bolum yazamiyormusum bu bolum ikinci bir uni olarak okunmuyormus

 • filiz armağan

  meraba dgs puanım 222 sıaralamam 27.964
  atatürk üniversitesi sosyal hizmet kazanabilme ihtimalim varmı teşekkürederim

 • sera

  sosyal hizmet lisans okuyan öğrencilerin dördüncü sınıfta yapacağı staj ile ilgili bilgisi olan var mı bir yıl boyunca mı yapılıyor herhangi bir ücret ödeniyor mu öğrencilere staj ücreti ? çalışan öğrenciler hafta sonu yapabilecek mi bilgisi olan paylaşsın lütfen

 • seher

  iyi günler hocam. ben eskişehir sosyal hizmet aöf kazandım. ama atatürk aöf sosyal hızmetleri 2. sıraya yazmıstım. bu durumda 2. ek yerleştirme yapabılıyormuyum yapabılıyorsam atatürk üniversitesini yazbılıyormuyum? yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkürler

 • aylin

  Biri bu soruya acil cevap verebilir mi aynı dertten yakınıyorum

 • sera

  bu konuda bilgisi olan yok herhalde murat beyde hiçbir soruya cevap vermiyor malesef kim bizi aydınlatacak bu konuda

 • hatice

  eger bir yere yerleşmişsen ek tercihten tekrardan tercih
  yapamazsın

 • seher

  ama diyorlarki örgün öğretimden yerleşirsen tercih yapamazsın aöf den yerleşirsen tekrar yapabilirsin diyorlar

148 Sorgu 0,748 Saniyede Oluşturuldu