DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Kontenjanlar, Şartlar, Bilgiler, Notlar

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Kontenjanlar, Şartlar, Bilgiler, Notlar

132 14001

1-DGS Nedir?

DGS’nin açılım Dikey Geçiş Sınavı olup, ön lisans mezunlarının eğitimini lisansa tamamlamaları için yapılan bir sınavdır. Sınav her yıl yapılmakta olup 80 adet sayısal 80 adet ise sözel sorudan oluşmaktadır.

2014 yılında soru sayıları 60 sayısal 60 sözel olarak değiştirilmiştir. Sınav süresi de 140 dk olmuştur.

Bakınız uzmantv.com’da ki DGS nedir başlıklı video: http://www.uzmantv.com/konu/dikey-gecis

2-DGS Geçmiş Yıllara Ait Sorular ve Cevap Anahtarı

2013-http://goo.gl/Y6ZZL5

2012-http://goo.gl/uy3utO

2011-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57910/h/dgs2011.pdf

2010-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-54519/h/dgs2010.pdf

2009- http://www.osym.gov.tr/dosya/1-50159/h/dgs2009.pdf

*Diğer yıllar için bakınız: http://www.osym.gov.tr/belge/1-5957/dikey-gecis-sinavi-dgs.html

2013-2014 öğretim yılı için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu  yayınlanmıştır. Yayınlanan kılavuzda yer alan önemli hususlar, sosyal hizmet bölümü kontenjanları, sosyal hizmet bölümüne geçiş yapabilecek önlisans programları, belirtilen şartlar ve açıklamaları bu yazıda yer almaktadır.

3-Hangi Önlisans Programlarında Lisans Sosyal Hizmet Bölümüne Tercih Yapabilirim?

Aşağıda belirtilen tabloda sosyal hizmet bölümünü tercih edebilecek önlisans programları ve yine bu programların tercih edebileceği diğer bölümler yer almaktadır.

4275 Güvenlik
9181 Güvenlik ve Koruma
4280 Hava Savunma
4292 İstihbarat
8607 İş Sağlığı ve Güvenliği
1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması
4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip
5353 Özel Güvenlik ve Koruma
5359 Savunma ve Güvenlik
9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
2111 Sosyal Bilimler
4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet
9098 Sosyal Güvenlik
Bölümlerinden DGS ile Sosyal Hizmet LİSANS Bölümüne geçilebilir.

Ayrıca Sosyal Hizmetler Önlisans bölümü mezunları;

 • Sosyoloji lisans bölümüne de kontenjanlar dahilinde DGS ile geçiş yapabilmektedir.
 • Açıköğretimden Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Lisans Bölümüne,
 • Veya Açıköğretim Anadolu Üniversitesi’nden Sosyoloji’ye devam edebilirler.

4-DGS Sosyal Hizmet Taban Puanları ve Kontenjanları nedir?

Sosyal Hizmet Bölümü İçin Hangi Üniversite Kaç Kontenjan Ayırmıştır? Güncel kontenjan ve puan bilgileri için DGS kategorisine bakınız. http://www.idealsosyalhizmet.com/category/dgs/

5-DGS Sınavında Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

Ön Lisans Başarı Puanı (Öbp)

2013-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

Dgs Puanının Hesaplanması

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

DGS PUANLARINI BELİRLEYEN STANDART PUANLAR VE KATSAYILAR

DGS Puanları

Sayısal

Standart

Puan

Sözel

Standart

Puan

Ön Lisans Başarı

Puanı

(ÖBP)*

Sayısal DGS Puanı

3

0,6

0,6

(DGS – SAY)

Sözel DGS Puanı (DGS – SÖZ)

0,6

3

0,6

Eşit Ağırlıklı DGS Puanı

1,8

1,8

0,6

(DGS – EA)

6-Kimler Başvurabilir?

Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

7-DGS Kazandıktan Sonraki Süreç Nasıl İşlemektedir?

DGS ile geçtiğiniz bölümün dersleri ve daha önce almış olduğunuz dersler karşılaştırılır, uygun olanlar eşleştirilir. 1.sınıftan başlayarak kalan dersleri vermeniz gerekir. Daha önce uygulanan intibak programı ise 2011 yılında YÖK’ün kararı ile kaldırılmıştır. (http://www.haber7.com/haber/20110729/DGSden-gelen-ogrencinin-intibak-yili-kaldirildi.php )

8-DGS daha Önce Almış Olduğum Derslerden Muaf Olacak mıyım?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans elitimi sarasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

9-Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

Daha önce aldığınız dersler bölümün dersleri ile eşleştirilir. Bu eşleştirme de ders isimlerinden daha çok derslerin içerikleri ve kredisi daha önemlidir. Derslerin içerikleri ve kredilerine göre okulun akademik kurulu toplanır ve sizin daha önce alacağınız dersler ile o bölümün ders mevzuatında ki dersler karşılaştırılır. İçeriği ve kredisi tutan dersler eşleştirilir. Almanız gereken dersleri ise ilgili üniversitenin ders geçme mevzuatına göre alıp sınıf atlayıp mezun olursunuz.

10-DGS Kılavuzunun Tamamına Nasıl Ulaşabilirim?

2013-http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/DGS/2013-DGS%20BA%C5%9EVURU%20KILAVUZU.pdf

2012-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-60092/h/2012dgs-basvurukilavuzu-son.pdf

Diğer yıllarda yayınlanan başvuru kılavuzları için: http://www.osym.gov.tr/belge/1-5957/dikey-gecis-sinavi-dgs.html

[highlight color=”eg. yellow, black”]Sorularınız İçin Yorum Bölümünü Kullanabilirsiniz.[/highlight]

Yazının Sunum Dosyaları:

Yazının PDF Hali: DGS Sosyal Hizmet

Sunu Dosyaları:

DGS Sosyal Hizmet P.Gösterisi 2003

DGS Sosyal Hizmet P.Gösterisi

 • yunu

  Hocam aöf güvenlik ve koruma bölümünü yine aöf kamu yönetimi lisansa tamaladım.şimdi güvenlik ve koruma diplomam ile aöf sosyal hizmetler yada aöf soyoloji lisansa tamamlamam için ne yapmam gereklidir nasıl bir yol izlemeliyim?

 • ÇAGLA

  Sosyal hızmetler bolumu okuyorum bu bolumu 4 yılı tamamlamak ıstıyorum dgs ye gerek yok gırmene basvuruyorsun dırek 3 . sınıfta başlıyorsun dedıler boyle bırsey var mı

 • http://semradilara51@hotmail.com semra

  MURAT BEY BEN SOSYAL HİZ 2 YIILIK BİTİRİYORUM 4 YILLIĞA NASIL GEÇERİM YANİ DGS GİRMELİYİM AÖF DEN TAMAMLAYABİLİRMİYİM YARDIMCI OLUN

 • rojhat

  Aof den sosyal hizmet bolumu okuyrm ikinci snifim ama alttan dersim war yine de dgs girip tercih ypma hakkim olur mu ?

 • ayşen

  Ben çocuk gelişim ogrencisiyim lise son bu yıl üniversiteye hazirlaniyorum sosyal hizmetler ve cçocuk gelişim bölümünedikey gecis hakkim var sizce hangisi daha iyi yardımcı olur musunuz kime sorduysam farklı şeyler söylüyor BN sosyal hizmetler düşünüyorum 2 yıllık sosyal hizmetler okuduktan sonra dgs sınavına girmeden sosyal hizmetler bölümünü 4 yıllık açıktan nasıl tamamlayabilirim daha doğrusu dgs sınavına görmemize ihtiyaç varmi lütfen yardımcı olur musunuz murat abi

 • Ozgur

  Selamun aleykum arkadaşlar AÖF den elbette tamamlanabilir ancak dgs ye girmek gerekir

 • Özkan

  ben meslek lisesi elektrik bölümü öğrencisiyim 2 yıllığa tercihimi makine yapabiliyomuyum yada 2 yıllığı elektrik okuyup dgsde makineye geçebiliyomuyum bilen varsa cevap yazabilirmi

 • ben

  ben daha ılgınc bırı sorucam sasırın bıraz ben su urunlerı onlısans mezunuyum gecen sene acıkögretım ısletmebolumune gecıs yaptım bu senede dgs sınavına gırıp su urunlerı muhendısılıgı yazabılırmıyım..

 • neslihan

  merhabalar ben de acıktan sosyal hızmet okuyacagım ıkıncı universite olarak ama 4 yıllıga tamamlamak istiyorum acıkogretim sosyal hizmet bolumune dgs ıle cok mu zor sizce tamalamak örgun degıl ama ve sadece 4 yıllık sosyal hızmet atatürk üniversitesinde mi var

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  dgs ile çok zor değil ancak biraz matematik yapmak gerekir. Atatürk ve anadoluda var açıköğretimi

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  Güncel sorularınızı cevaplamaya özen gösteriyoruz.

 • enes

  selamun aleyküm murat bey ben aöfden sosyal hizmetleri bitirsem iş imkanlarım nelerdir?

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY
 • zeynep

  slm.murat hocam, şimdi aöf sosyal hizmetler önlisansı bitirdim.dgs ile geçiş yaptığımda yine aöf denmi tamamlayacağım? bide 3. sınıftanmı başlatıyolar yoksa 1. sınıftanmı… saygılar.

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  selamlar 1.Sorunun cevabı burada Zeynep: http://www.idealsosyalhizmet.com/2015-sosyal-hizmetler-sinavsiz-dikey-gecis-rehberi/

  2. sorunun cevabı zaten yukarıda yazıyor

 • şükran

  hocam ben bu yıl 2. sınıfa çıktım anadolu üniversitesi sosyal hizmet okuyorum dgs ile örgün değil aöf den 4 yıllığa tamamlama hakkım var mı

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY
 • şükran

  hocam anlamadım var mı yok mu

 • şükran

  anadolu üniversitesi bu yıl sosyal hizmet dgs ile alım açıyo mu yoksa ygs ile mi lisans açıyo

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  😀

 • A’hmet A’ksakallı

  Sosyal hizmetler ön lisans tamamlayıp ve dikey geçişsiz sınavsız hangi bölüme devam edebilirim 5 yarışında, . cbınızı bekliyorum ltfn

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY
 • Mustafa Yıldız

  merhaba ben aof adalet mezunu oldum bu sene dgs sınavına giremedim iktisat tamamlamak istiyorum ama onumuzdeki sene dgs sınavına girip hukuga geciş yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  yaparsınız.

 • şükran

  hocam yine anlamadım var mı yok mu ya

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  DGS ye girer istenen puanı alırsanız aöf sosyal hizmet lisansa tamamlayabilirsiniz.

 • şükran

  ama ben anadolu üniversitesinde okuyorum onda yani dgs var

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  DGS ye girer istenen puanı alırsanız aöf sosyal hizmet lisansa tamamlayabilirsiniz.

 • şükran

  hocam dgs yi kazandımı kaç yıl okuycuk 1. sınıftanmı geri başlaycık

 • http://www.idealsosyalhizmet.com Murat ÇAY

  yukarıda sorunuzun cevabı varken tekrar burada sorma gereğini neden duyuyorsunuz?

 • berkan

  Hocam klavuzda yazan bölümlere mi geçebiliyor sadece, mesela ben harita ve kadastro okuyorum hocamız bu sene jeoloji mühendisliğine geçen oldu dedi ama klavuzda geçiş yapabiliceğimiz bölümler arasında yazmıyor doğruluğu nedir.

 • esen

  ben 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum bu yıl dgs sınavsız geçiş ile aöf kamu yönetimine 3. sınıftan devam ediyorum yani 4 yıllık mezun olacağım ancak şunu bilmiyorum çocuk gelişiminde de 4 yıllık mezun sayılır mıyım ?